Spotkanie wielkanocne NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska

2022-04-24

24 kwietnia br. odbyło się tradycyjne s potkanie wielkanocne NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. Poprzedziła je msza św. w intencji rolników indywidualnych w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, po której zebrani związkowcy i zaproszeni goście udali się do siedziby Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska.
We mszy i spotkaniu udział wzięli: poczet Sztandarowy NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska, poczet Sztandarowy NSZZ RI „Solidarność” Ziemia Radomska, poczet Sztandarowy NSZZ RI „Solidarność” Gmina Sienno, ksiądz proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu Mirosław Nowak, poseł na Sejm Pan Dariusz Bąk, poseł na Sejm Pani Agnieszka Górska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu Lucyna Wiśniewska, dyrektor Biura Regionalnego TUW Katarzyna Szpur, kierownik biura Mazowieckiej Izby Rolniczej Oddziału Radom Zbigniew Getler, przewodniczący Rady Powiatowej MIR w Białobrzegach Jarosław Sokołowski,  Łowczy Okręgowy w Radomiu Andrzej Szczypiór, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzeszczowie Witold Kosiec, przedstawiciel Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska Beata Sułowska, przedstawiciel NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Świtka, rolnicy oraz przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność”: gminy Gózd, gminy Kowala, gminy Przytyk, gminy Jedlnia-Letnisko, gminy Skaryszew, gminy Sienno, gminy Radzanów i innych gmin.

Przewodniczący Rady Powiatowej
NSZZ RI "Solidarność" w Radomiu
Piotr Szymczak

galeria zdjęć...

Spotkanie opłatkowe NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska

26 stycznia 2020 r. w Radomiu odbyły się obchody 38. rocznicy rejestracji NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. św. Jana (fara). Po nabożeństwie, w siedzibie NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska przy ul. Traugutta 52, odbyło się spotkanie rocznicowo-opłatkowe.

galeria zdjęć...

  

 Ruszył proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza - Męczennika Radomskiego Czerwca’76

  

W sobotę 1 grudnia 2018 r. w radomskiej Katedrze zainaugurowano  proces beatyfikacyjny ks. Roman Kotlarza. Mszy św. przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo.

Region NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska reprezentowali przewodniczący Zarządu Regionu Zdzisław Maszkiewicz, wiceprzewodniczący Krzysztof Kośla, członkowie ZR Maria Górska, Beata Sułowska, Dariusz Sobczak, Jerzy K. Kaczkowski oraz poczet sztandarowy ZR w składzie - Wiesław Rychter, Marian Byzdra, Jan Król, a także poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność” z naszego Regionu: TKK Warka, TKK Pionki, TKK Szydłowiec, TKK Zwoleń, KZ w Fabryce Broni w Radomiu, KZ w MPK Radom, KZ w Enea Wytwarzanie (d. El. Kozienice), MK nr1 Pracowników Oświaty i Wychowania w Radomiu. Obecne też były delegacje i poczty sztandarowe: NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska z przewodniczącym Tomaszem Świtką i NSZZ „S” RI z Sienna, Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76, Akcji Katolickiej z Pionek i Lipska.   
Liturgii przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczyli ks. biskupi radomscy: Henryk Tomasik, Adam Odzimek i Piotr Turzyński. Do wspólnej modlitwy przyłączyli się również: biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, abp Stanisław Nowak, emerytowany metropolita z Częstochowy oraz ok. 100 księży z diecezji radomskiej i sandomierskiej. Przybyła także najbliższa rodzina ks. Kotlarza (m.in. osiem siostrzenic), przedstawiciele władz: poseł Andrzej Kosztowniak, wiceprezydenci Radomia: Karol Semik i Jerzy Zawodnik oraz starosta radomski Waldemar Trelka.
W homilii biskup Henryk Tomasik powiedział, że świadek Chrystusa jest apostołem, nie ogranicza się jedynie do praktykowania wiary w zaciszu własnego domu, ale odważnie wyznaje swoją wiarę w każdej sytuacji. – Takich świadków potrzebuje dzisiaj świat. Są oni potrzebni w zakonach, seminariach, w parafiach, w parlamencie, w szkołach, na uczelniach, w zakładach pracy i rodzinach  mówił ordynariusz radomski.
Po liturgii wyświetlono fragment filmu o ks. Kotlarzu pt. „Klecha” w reż. Jacka Gwizdały. Premiera obrazu odbędzie się w marcu 2019 r.
Po mszy św. rozpoczęła się pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego. Przewodniczył jej biskup radomski Henryk Tomasik. Ks. prałat Edward Poniewierski, postulator procesu beatyfikacyjnego. Wicepostulatorem jest- ks. prałat Albert Warso z Kongregacji Nauki Wiary. W skład Trybunału Beatyfikacyjnego wchodzą: delegat biskupa - ks. dr Marek Polak, oficjał Sądu Biskupiego w Radomiu; promotor sprawiedliwości - ks. prałat Marek Fituch, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Radomiu; notariusz - ksiądz Sławomir Szustak, sędzia Sądu Biskupiego w Radomiu; notariusz pomocniczy - ksiądz dr Mariusz Wilk, Obrońca Węzła Małżeńskiego i Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży. Notariuszem pierwszej sesji był ks. dr Tomasz Herc – notariusz Kurii Diecezjalnej i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.
 „Ks. Roman Kotlarz w swoim kapłańskim życiu gorliwie szukał woli Bożej i realizował ją, gorliwie służąc ludziom [...]” – powiedział o radomskim kapłanie ks. bp Henryk Tomasik. Dodał, że od wielu lat do radomskich biskupów kierowane były prośby od osób duchownych i od wiernych o „rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego tego gorliwego i niezłomnego kapłana, który zmarł w opinii świętości i męczeństwa”.
Ks. bp Henryk Tomasik powiedział, że zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych, celem procesu będzie udowodnienie męczeństwa, które poniósł ks. Roman Kotlarz.
Drugą sesję procesu beatyfikacyjnego zaplanowano na 14 grudnia. Będzie ona tajna. Zgodnie z prawem kanonicznym przewidziana jest jeszcze jedna publiczna sesja – zamykająca dochodzenie na szczeblu diecezjalnym. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. prałat Edward Poniewierski zaapelował do wiernych o udostępnianie wszelkich pamiątek po ks. Kotlarzu, a także dzielenie się wspomnieniami związanymi z kapłanem.
Przypomnijmy, że to właśnie NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska od lat  upominał się o godne uhonorowanie i upamiętnienie postaci bohaterskiego kapłana-męczennika. 

Spotkanie wielkanocne NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska - 2018-04-15

galeria zdjęć...

 

 

Opłatek NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska 

15 stycznia 2017 r. w Radomiu odbyły się obchody 35. rocznicy rejestracji NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. Z tej okazji przewodniczący ZR Zdzisław Maszkiewicz został uhonorowany medalem „Zasłużony dla NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30  mszą św. w kościele pw. św. Jana (fara) odprawioną przez JE ks. bp. Henryka Tomasika, Ordynariusza Diecezji Radomskiej.
Po nabożeństwie, w siedzibie NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska przy ul. Traugutta 52, odbyło się spotkanie rocznicowo-opłatkowe połączone z wręczeniem odznaczeń związkowych.

galeria zdjęć...


Wybory w NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska

9 marca 2016 r. w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska odbył się powiatowy zjazd sprawozdawczo-wyborczy NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. Uczestniczyli w nim delegaci „S” RI z terenu powiatu radomskiego.
Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska na kadencję 2016-2020 został wybrany, po raz kolejny, Tomasz Świtka. Wiceprzewodniczącym wybrano Piotra Szymczaka, skarbnikiem został Andrzej Jurkowski, a sekretarzem Józef Drab. Do zarządu weszli także Józef Mroczek, Krzysztof Kowalczyk, Józef Kołtun, Zdzisław Kwiecień. 

Świętowaliśmy „urodziny Solidarności”

Około 200 związkowców z Regionu Ziemia Radomska NSZZ „Solidarność” wraz z bliskimi świętowało 35. rocznicę powstania naszego Związku na pikniku, który odbył się 5 lipca w Nieznamierowicach. W programie obchodów był spływ kajakowy, grill oraz zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych. Uczestnikom święta nie przeszkodził nawet iście saharyjski upał.

„Urodziny” związku rozpoczęły się jednak od poważnego akcentu jakim było wprowadzenie relikwii Patrona NSZZ „Solidarność” bł. ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła pw. św. Andrzeja w Nieznamierowicach. W uroczystej  mszy św. wzięli udział wszyscy uczestnicy związkowego święta oraz przedstawiciele Zarządu Regionu z przewodniczącym Zdzisławem Maszkiewiczem, wiceprzewodniczącym Krzysztofem Koślą, członkiem Komisji Krajowej Kazimierzem Staszewskim oraz poczty sztandarowe – ZR, KZ w MPK Radom, NSZZ „S” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska i OSP w Nieznamierowcach.      
Warto dodać, że gospodarzem solidarnościowego pikniku był Tomasz Świtka, przewodniczący NSZZ „S” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. To na należącym do niego terenie nad malowniczą rzeką Drzewiczką odbywało się związkowe spotkanie.

Po oficjalnej części obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” uczestnicy przenieśli się nad rzekę Drzewiczkę, gdzie rozpoczął się piknik związkowy z grillem oraz dyskoteką na świeżym powietrzu. Ważnym punktem związkowego święta był I Spływ Kajakowy o Puchar Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Do sportowego współzawodnictwa na ponad dziesięciokilometrowej trasie o sporym stopniu trudności – na tym odcinku Drzewiczka ma status rzeki górskiej – przystąpiło 10 dwuoosobowych załóg kajakarskich. Oto one: Aneta Kołsut i Ireneusz Chęciński, Marta Kuna i Rajmund Woźniak, Zuzanna Mikulska i Adam Jakubczyk, Andrzej Różański i Grzegorz Ryż, Sławomir Zygarski i Piotr Kwiek, Joanna Jakubczyk i Elżbieta Przybyłko-Jakubczyk, Krzysztof Cygan i Robert Zuzankiewicz, Małgorzata i Robert Kowalscy, Małgorzata i Bogdan Mikulscy, Beata i Marek Kiciorowie.      
Przebycie trasy zajęło im prawie trzy godziny, nie obyło się też bez wywrotek i przymusowej kąpieli współzawodników. Do wszystkich tych trudności, łącznie z koniecznością przenoszenia kajaków w niektórych miejscach przez kamieniste progi wodne, uczestnicy spływu podeszli z dużym poczuciem humoru.
Ostatecznie główną nagrodę – wspomniany Przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska – zdobyła obsada Marta Kuna i Rajmund Woźniak. 
Osobną nagrodę, puchar przeznaczony dla najmłodszego uczestnika spływ, zdobyła czternastolenia Zuzanna Mikulska.
Piknik solidarnościowy w Nieznamierowcach trwał do późnych godzin wieczornych.

galeria zdjęć...

galeria zdjęć 2...

 Spotkanie opłatkowe  NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska - 2014-01-18

galeria zdjęć...

Odsłonięcie tablicy ku czci Jana Pająka

23 marca 2014 r. (niedziela) w kościele parafialnym w Kaszowie (k. Błotnicy) , rodzinnej parafii Jana Pająka, pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemi Radomskiej, niezależnego kandydata do Senatu RP w  pierwszych wolnych wyborach po 1989 r., odbyło się poświęcenie oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku jego czci. W uroczystości wzięli udział: byli i obecni działacze NSZZ „S” RI , posłowie  Dariusz Bąk i Zbigniew Kuźmiuk, rodzina Jana Pająka oraz liczni mieszkańcy Kaszowa.

więcej...

Ogólnopolska Akcja Protestacyjna NSZZ „Solidarność” Rolników Inywidualnych

2014 -02-27
Ponad 2 500 rolników uczestniczyło w proteście przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. Protesty odbyły się też na terenie całego kraju w poszczególnych województwach. Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Rolników, zorganizował NSZZ RI „Solidarność”. W pikiecie wzięła udział delegacja NSZZ „S” RI Ziemia Radomska, Zarządu Regionu oraz radomskiej młodzieży narodowej, która rankiem 27 lutego wyruszyła spod siedziby Regionu.  
 Protest pod hasłem „W obronie polskiej ziemi i lasów” był wyrazem poparcia protestów rolników w województwach zachodniopomorskim oraz kujawsko-pomorskim dotyczących tematu obrotu ziemią na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Wśród zgłaszanych postulatów znalazły się też postulaty dotyczące sytuacji na rynku trzody chlewnej, związanej z wirusem ASF (Pomór Afrykański Świń) a także szereg innych postulatów dotyczących sytuacji w rolnictwie, a zgłaszanych wielokrotnie przez Radę Krajową NSZZ RI „Solidarność”. Warszawski protest wsparło też część organizacji rolniczych a także producenci trzody chlewnej w szczególności  z Lubelszczyzny i Podlasia.

galeria zdjęć...

 Spotkanie opłatkowe  NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska- 2014-01-19 

galeria zdjęć...

Pikieta NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska

14.03.2013

Prawie dwustu członków „S” RI z regionu radomskiego oraz wspierający ich członkowie NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska  protestowali 14 marca br. przed biurem poselskim marszałek Sejmu RP p. Ewy Kopacz w Radomiu. Pikieta ta była elementem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych skierowanej przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi rolnej i wyrazem solidarności z rolnikami z zachodnich terenów Polski.

 Pikieta została zorganizowania przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Swoich kolegów-związkowców wspierali licznie członkowie pracowniczej „Solidarności”  z przewodniczącym ZR Zdzisławem Maszkiewiczem, wiceprzewodniczącym Krzysztofem Koślą, członkami ZR - Wiesławem Wabikiem, Jerzym K. Kaczkowskim, Markiem Szarym. Przed radomskim biurem Ewy Kopacz stanęły koksowniki i przyczepa rolnicza, z której do zebranych przemówił Tomasz Świtka, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. - Na Pomorzu Zachodnim pozostało 400 tysięcy hektarów ziemi po byłych PGR-ach. Kupują ją podstawione osoby na rzecz obcokrajowców. W ten sposób kilka polskich powiatów jest już poza Polską. To skandal ! - mówił Tomasz Świtka. - Władze państwowe nie reagują na to, co dzieje się w województwie zachodniopomorskim. A chodzi o sprzedaż polskiej ziemi, którą często za duże pieniądze kupują nieznane firmy lub firmy zagraniczne. Te, oferując duże sumy i stosując sztuczki prawne uniemożliwiają zakup ziemi przez polskich rolników. Rząd zapomina , że ile w kraju mamy polskiej ziemi, tyle mamy wolności!

więcej...

Stop wyprzedaży polskiej ziemi!
Ogólnopolski protest NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych

NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska
informuje, że 14 marca 2013 r.  w godzinach 11.00-12.00 będzie pikietować pod Biurem Poselskim marszałek Sejmu RP p. Ewy Kopacz przy ul. Zbrowskiego w Radomiu. Pikieta  ta jest elementem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych skierowanej przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi rolnej i wyrazem solidarności z rolnikami z zachodnich terenów Polski.

Tomasz Świtka
Przewodniczący NSZZ „Solidarność”
Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska

Dlaczego protestujemy?
Sprzeciwiamy się stanowczo prowadzonej przez rządzącą koalicję polityce rolnej, wymierzonej przeciwko gospodarstwom rodzinnym. Mówimy dość polityce wyprzedaży majątku narodowego! Dość wyprzedaży polskiej ziemi! Obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że gospodarstwa rodzinne powinny być objęte szczególną opieką państwa. Powołujemy się na zapis art. 23 konstytucji RP. Zdefiniowane w ustawie o ustroju rolnym państwa gospodarstwo rodzinne określa jego górną powierzchnię obszarową, wynoszącą 500 ha. Gospodarstwo rodzinne ze swoim etosem pracy rodziny, jest skarbnicą kultury, tradycji ludowej i wiejskiej, jest kolebką patriotyzmu. Brak konkretnego wsparcia dla gospodarstw rodzinnych przez rządzących jest atakiem na polskie rodziny zamieszkujące obszary wiejskie, a w konsekwencji na polskich konsumentów, z czego nieliczni zdają sobie sprawę.
 Agencja Nieruchomości Rolnej jako agenda państwowa, mając w swoim statucie działania na rzecz powiększenia gospodarstw rodzinnych, nie wywiązała się i nie wywiązuje z tego obowiązku. ANR powinna natychmiast zostać przekształcona w nowy podmiot zarządzany przez przedstawicieli rolników i lokalne samorządy. Aby tak się stało niezbędne jest jej odpolitycznienie! Ziemia będąc dobrem szczególnym, jest miejscem produkcji najważniejszego strategicznie produktu, jakim jest żywność. Posiadanie ziemi przez polskich rolników stanowi o bycie terytorialnym państwa! Od początku przemian społeczno-gospodarczych w naszym kraju, rolnicy indywidualni wraz z częścią pracowników likwidowanych Państwowych Gospodarstw Rolnych, domagali się dostępu do prywatyzowanego majątku w postaci gruntów i zakładów otoczenia rolnictwa. Brak woli politycznej spowodował, że nie przeprowadzono reformy rolnej! Ogromnym sukcesem budowanej po rozbiorach II Rzeczpospolitej było rozparcelowanie latyfundiów, które obecna władza odbudowuje, tworząc warstwę nowego ziemiaństwa, często z klucza polityczno-biznesowego. Po polską ziemie sięgnęli obcokrajowcy: Niemcy, Holendrzy, Duńczycy.
Dzierżawią często po kilka tysięcy hektarów. Wykupują polską ziemię przez podstawione osoby. Kilkaset tysięcy hektarów ziemi przez nich dzierżawionych po 2016 roku przejdzie w ich ręce. Pomogą im w tym ich banki. Polskim bankom na takie zadania brakuje środków. Nie można tego inaczej nazwać jak polityczny skandal i to na wielką skalę! Średnio w jednej gminie jest 6-15 tys. hektarów ziemi ornej a cudzoziemcy dzierżawią kilkaset tysięcy hektarów polskiej ziemi, ile w takim razie powiatów bezpowrotnie straci Polska? Nasi ojcowie i dziadowie walczyli o każdy skrawek polskiej ziemi, przelewając za nią swoją krew! Cudzoziemcy już są właścicielami polskiej ziemi przelewając tylko z konta na konto. Ten, kto do tego dopuścił winien za to odpowiedzieć! Nasze Westerplatte z nie więcej niż 200 ha ziemi, broniliśmy przed niemiecką nawałą, bo tam była Polska. Powiewała tam polska flaga! Za niespełna 3 lata na byłych terenach Skarbu Państwa zobaczymy flagi holenderskie, niemieckie i napisy „teren prywatny, obcym wstęp wzbroniony”! Tak ma być na polskiej ziemi, za przyzwoleniem wybranych wolą narodu przedstawicieli. Jak będziemy spoglądać na obce flagi? Czy wtedy nie zadamy sobie pytania - gdzie byłem, gdy polscy rolnicy podjęli walkę o polskość tej ziemi, na której od wieków z mozołem budują swoją ukochana Ojczyznę? Gdzie byłem, gdy podjęli walkę o przypisane im konstytucyjnie prawa, o istnienie i dobre funkcjonowanie polskich gospodarstw rodzinnych?!
Drodzy Rodacy, podczas naszych akcji protestacyjnych mogą pojawić się przeróżne utrudnienia, za które szczerze przepraszamy. Jednocześnie zwracamy się z gorącym apelem, prosząc wszystkich Was o choćby moralne wsparcie naszych akcji. Bez szerokiego poparcia przegramy wszyscy!
Tyle Polski ile polskiej ziemi w rękach polskich rolników!

  

Spotkanie opłatkoweNSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska Rolników Indywidualnych
- siedziba ZR, 20.01.2013 r.

galeria zdjęć...


Dożynki diecezji radomskiej

9 września w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie odbyły się dożynki diecezjalne. Współorganizatorem obchodów był NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. Modlitwie o dobre plony i przyszłość wsi polskiej oraz  rolnictwa przewodniczył biskup Henryk Tomasik, Ordynariusz Diecezji Radomskiej. 
 
Region NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska reprezentowała delegacja: przewodniczący ZR Zdzisław Maszkiewicz, Bogdan Masiarz wraz z pocztem sztandarowym w składzie – Wiesław Rychter, Marek Siedlecki, Zygmunt Kołsut.     

galeria zdjęć...

Spotkanie wielkanocne NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska Rolników Indywidualnych
- siedziba ZR, 15.04.2012 r.

galeria zdjęć...

 Związkowcy z NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska na Audiencji Generalnej u Ojca Świętego Benedykta XVI

W dniach 3-11 marca 2012 r. delegacja NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska przebywała na wyjeździe studyjnym do Włoch.

Słoneczną Italię odwiedzili Jerzy Chruścikowski - przewodniczący „S” RI, Tomasz Świtka - przewodniczący  „S” RI Regionu Ziemia Radomska oraz członkowie radomskiej „S” RI -Magdalena Drab, Józef Drab, Zdzisław Kwiecień.  
W trakcie wyjazdu odbyły się spotkania członków Rolniczej „Solidarności” z całej Polski  z rolnikami włoskimi m.in. z przedstawicielami największego we Włoszech rolniczego związku zawodowego COLDIRETTI zrzeszającego rolników indywidualnych oraz zwiedzanie gospodarstw rolnych. W trakcie dyskusji poruszono kwestię przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE po 2013 roku. Tematem spotkania była także wymiana doświadczeń oraz omówienie dalszej współpracy pomiędzy związkami.

W środę 5 marca członkowie „Solidarności” RI  uczestniczyli w Audiencji Generalnej u Ojca Świętego Benedykta XVI.

galeria zdjęć...

Uroczystości 30. rocznicy powstania NSZZ Rolników Indywidualnych  
„Solidarność" Ziemia Radomska

W niedzielę 15 stycznia 2012 r. w Radomiu  odbyły się uroczystości Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” związane z 30-stą rocznicą rejestracji związku zawodowego rolników w połączeniu ze spotkaniem opłatkowym. Spotkanie opłatkowe - z udziałem Jego Ekscelencji biskupa seniora Edwarda Materskiego - odbyło się w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska.   

galeria zdjęć...

Dożynki diecezjalne w Kałkowie-Godowie

2011-09-11
Około półtora tysiąca osób uczestniczyło w gminnych i diecezjalnych dożynkach w sanktuarium Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie. Współorganizatorem obchodów był NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska.

Korowód dożynkowy miał ponad kilometr długości. Prowadziła go Gminna Orkiestra Dętą z Brodów, pod kierunkiem wójta Andrzeja Przygody. Niesiono w nim równo 20 wieńców dożynkowych, drugie tyle innych darów ziemi, z wielu wsi i parafii diecezji radomskiej oraz niektórych parafii diecezji sandomierskiej. Były wieńce kilku wsi z gminy Pawłów, instytucji działających w sanktuarium w Kałkowie.
Region NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska reprezentował przewodniczący Zarządu Regionu Zdzisław Maszkiewicz oraz poczet sztandarowy ZR w składzie Marek Kicior, Wiesław Wabik i Zygmunt Kołsut.
W święcie plonów uczestniczyły też poczty sztandarowe organizacji rolniczych, straży pożarnej i dwa poczty sztandarowe górników, z kopalni Szczygłowice oraz liczne delegacje, między innymi z Kuczek koło Radomia, Samborca, Zbijowa Dużego w gminie Mirów, Pawłowa, Wojsławic, Pelagowa, Bałtowa, Baćkowic, Mniszka i innych.
Mszy świętej koncelebrowanej z udziałem kilku księży przewodził ksiądz biskup Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej.
Tomasz Świtka, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska. wręczył medale 30-lecia NSZZ S” RI  księdzu infułatowi Czesławowi Wali, kustoszowi sanktuarium w Kałkowie, oraz księdzu biskupowi Henrykowi Tomasikowi.
Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska Zdzisław Maszkiewicz uhonorował ks. Infułata Czesława Walę Statuetką Czerwca’76.

galeria zdjęć...

 Spotkanie opłatkowe NSZZ „Solidarność”
Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska

 16 stycznia 2011 r.w siedzibie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska oraz Duszpasterstwo Rolników. W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesieciu członków i sympatyków rolniczej „Solidarności” oraz zaproszeni goście: poseł PiS Dariusz Bąk, dyrektor Sanepidu Lucyna Wiśniewska, przewodniczący ZR NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska Zdzisław Maszkiewicz, Marian Kmieciak – wójt Gm. Odrzywół.
W trakcie uroczystości regionalnymi medalami „XXX-lecia NSZZ Solidarność”  zostali przez Zdzisława Maszkiewicza uhonorowani działacze i sympatycy „S” RI: Tomasz Świtka – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska; Andrzej Jurkowski, Krzysztof Kowalczyk, Franciszek Gromski, Krzysztof Siek, Jarosław Sokołowski, Zygmunt Jakubczak, Edward Kowalczyk, Jan Kwiatkowski, Jan Pastuszko, Mikołaj Niedziela, Grzegorz Kraska, Roman Wierzbicki, Marian Kmieciak.

galeria zdjęć...

Maniefstacja w Szczecinie

18 września br. w Szczecinie odbyła się ogólnopolska manifestacja w obronie polskiego przemysłu stoczniowego, której organizatorem był Zarząd Regionu Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność".

Wzięło w niej udział około 7 tysięcy związkowców, m.in. stoczniowcy z Gdyni i Gdańska, pracownicy z Sekcji Zbrojeniowej, Górnictwa, Energetyki, a także pracownicy z większości regionów i sekcji branżowych z NSZZ "Solidarność". Region Ziemia Radomska reprezentowała delegacja z przewodniczącym Zdzisławem Maszkiewiczem. W manifestacji uczestniczyli też członkowie NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska z przewodniczącym Tomaszem Świtką.
Protestujący domagali się dialogu społecznego z rządem na temat ratowania stoczni w Szczecinie i Gdyni oraz obrony miejsc pracy. Związkowcy również protestowali przeciwko zwolnieniom w zakładach chemicznych Police i w Porcie Szczecin Świnoujście, oraz przeciwko prywatyzacji w Grupie Energetycznej Enea i Polskiej Żegludze Morskiej.
Protest w Szczecinie odbywał się w ramach Krajowych Dni Protestów, ogłoszonych przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność". Fot. Marek Lewandowski
- Oskarżam polski rząd, że przez zaniechanie, brak działań antykryzysowych trwoni najcenniejszy kapitał polskich firm - pracowników - powiedział Janusz Śniadek, przewodniczący KK NSZZ "S"
Przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie związkowcy przeczytali i przekazali petycję dla Premiera Donalda Tuska.

galeria zdjęć...

Kapłan, który uwolnił Matkę Boską   

20 marca w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie odbyła się uroczystość wręczenia księdzu infułatowi Józefowi Wójcikowi tytułu "Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” nadanego mu przez Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".


W uroczystości uczestniczyły tłumy parafian, delegacja KK z Januszem Śniadkiem  oraz delegacje ZR „Solidarności": Regionu Świętokrzyskiego z przewodniczącym ZR Waldemarem Bartoszem oraz Ziemia Radomska w składzie: przewodniczący ZR Zdzisław Maszkiewicz, wiceprzewodniczący Andrzej Wójcicki, Wiesław wabik oraz poczet sztandarowy ZR – Krzysztof Kośla, Wiesław Rychter, Kazimierz Staszewski.
Nasz Region reprezentowała również delegacja  NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska z przewodniczącym Tomaszem Świtką.
więcej...

Spotkanie opłatkowe NSZZ „Solidarność”
Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska
Radom 2009-01-18

18 stycznia w siedzibie ZR odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska.  Przed spotkaniem uczestnicy zebrali się w Kościele św. Jana w Radomiu na uroczystej mszy św., którą odprawił Duszpasterz  Rolników ks. kanonik Stanisław Traczyński.

więcej...

30 rocznica powstania
Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej.

W dniach 6-7 września 2008 r. w Zbroszy Dużej odbyły się obchody 30 rocznicy powstania Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej. Z Komitetu swoje korzenie wywodzi Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność".  

Geneza Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność" sięga lat siedemdziesiątych XX wieku. Wyrastał on w atmosferze ogólnego niezadowolenia na wsi wynikającego ze złego stanu gospodarki i antychłopskiej polityki rządu.
Powszechnie przyjmuje się jednak, że bezpośrednią jego przyczyną były wystąpienia we wsi Zbrosza Duża w Grójeckiem spowodowane odmową zezwolenia władz państwowych na budowę kościoła w tej miejscowości.Inicjatorem i duchowym patronem tego protestu był ksiądz Czesław Sadłowski.
W 1978 roku w Zbroszy Dużej odbyło się chłopskie zebranie, na którym powołany został Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej. Akt założycielski został podpisany przez 188 osób i przesłany m.in. do Prymasa Polski, Sejmu i Rady Państwa. Przykład Zbroszy Dużej wpłynął na aktywizację innych regionów Polski

W obchodach, organizowanych przez NSZZ Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska z przewodniczącym Tomaszem Świtką na czele, wzięła udział delegacja Zarządu Regionu w składzie: przewodniczący Zdzisław Maszkiewicz oraz poczet sztandarowy ZR - Jerzy K. Kaczkowski, Marek Kuc, Wiesław Rychter.

W dwudniowym programie znalazła się między innymi wystawa „Chłopi’ 78” oraz konferencja zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i pokaz filmów o niezależnym ruchu chłopskim. W niedzielę o 10.00 odprawiona została msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Dusia. O godz. 11.30 nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie obelisku. W ramach uroczystości Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprendałowicz udekorował ks. Czesława Sadłowskiego medalem Pro Mazovia. Odznaczono również rolników zaangażowanych w działalność KSCh. Odznaczeń dokonał przedstawiciel Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła część artystyczna.
galeria zdjęć...

Rocznica śmierci ks. Romana Kotlarza
Koniemłoty 2008-08-24
DelegacjaNSZZ Solidarność" Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska z przewodniczącym Tomaszem Świtką oraz delegacjaZarządu Regionu NSZZ „Solidarność” wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach rocznicy śmierci ks. Romana Kotlarza. Uroczystości odbyły się 24 sierpnia w Koniemłotach. ZR reprezentowali: przewodniczący Zdzisław Maszkiewicz, Wiesław Wabik, Wiesław Rychter, Adam Fijałkowski, Tadeusz Giezgało.

galeria zdjęć...

 NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Radomska 
Władze (wybrane na IX Zjeździe Wojewódzkim 24.04.2007 r.)

I. Rada Wojewódzka
1. Przewodniczący RW – Tomasz Świtka, zam. Tablice 119 gm. Kowala , 26-624 Kowala
2. Zastępca przewodniczącego – Zygmunt Jakubczak, zam. Dylew 37, gm. Mogielnica, 05-640 Mogielnica
3. Zastępca przewodniczącego – Jolanta Szczypiór, zam. Osuchów 8, 26-713 Kazanów
4. Sekretarz Rady – Józef Mroczek, zam. Kolonia Kuczki 28, gm. Gózd,  26-634 Gózd
5. Skarbnik – Andrzej Jurkowski, zam. Wygnanów 41, gm. Przytyk, 26-650 Przytyk
6. członek Rady – Józef Drab, zam. Kolonia Kuczki 26, gm. Gózd,  26-634 Gózd
7. członek Rady – Robert Urbański, zam. Rożki 69, 26-624 Kowala
8. członek Rady – Krzysztof Kowalczyk, zam. Podgajek ul. Kościelna 66, gm. Przytyk, 26-650 Przytyk
9. członek Rady – Kazimierz Pariaszewski, zam. Olszew 30A, gm. Goszczyn, 05-610 Goszczyn
10. członek Rady – Piotr Szymczak, zam. Kolonia Kuczki 57A , gm. Gózd,  26-634 Gózd
11. członek Rady- Jacek Marzec,  zam. Dylew 56, gm. Mogielnica, 05-640 Mogielnica
12. członek Rady – Mikołaj Niedziela, zam. Sienno ul. Ostrowiecka 3, gmina Sienno, 27-350 Sienno

II. Wojewódzka Komisja Rewizyjna
1. Przewodniczący – Jan Kiraga, zam. Kolonia Kuczki 49 , gm. Gózd,  26-634 Gózd
2. członek WKR – Franciszek Gromski, zam. Żerdź 16, 26-650 Przytyk
3. członek WKR – Sławomir Prus, zam. Olszew 18, gm. Goszczyn, 05-610 Goszczyn
4. członek WKR – Maria Wietrzyńska, zam. Kochanówka, 27-350 Sienno

III. Delegaci na Krajowy Zjazd  NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych
1. Tomasz Świtka, zam. Tablice 119 gm. Kowala , 26-624 Kowala
2. Zygmunt Jakubczak, zam. Dylew 37, gm. Mogielnica, 05-640 Mogielnica
3. Józef Mroczek, zam. Kolonia Kuczki 28, gm. Gózd,  26-634 Gózd