WSPOMNIENIE

Andrzej Piotr Gut (1950 – 2023)

Rodowity wareczczanin, jego rodzina zamieszkuje w Warce od ponad 200 lat. Urodził się 19 maja 1950 r. w Warce. Rodzicami byli Eugeniusz i Krystyna z Jaworskich Gutowie. Żona Maria. Synowie: Mikołaj i Maksymilian. Z wykształcenia technik mechanik, według opinii innych: regionalista, kompozytor, muzyk, wokalista, pasjonat historii i autor opracowań dotyczących historii Warki i ludzi z nią związanych, archiwista, animator kultury. Ze względu na pełnione funkcje: działacz społeczny, związkowy, samorządowiec.
Honorowy Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego.

Ojciec Eugeniusz Gut (1914 - 1994) urodził się w Warce. Podczas II wojny światowej walczył w polskich siłach zbrojnych na zachodzie w 10. Brygadzie Pancernej. Tam dostaje się do niewoli niemieckiej i razem z jeńcami Armii Francuskiej przebywa w stalagu II D w Stargardzie Szczecińskim. Po zakończeniu wojny, po wyzwoleniu z obozu jenieckiego jedzie do Francji, gdzie zostaje zdemobilizowany. W listopadzie 1947 r. ostatnim transportem dla repatriantów wraca do Polski. W latach 1949 - 1978 pracował w Fabryce Urządzeń Mechanicznych w Warce na stanowisku kierownika działu transportu. Od 1927 do 1988 z przerwą w okresie wojny gra w Miejskiej Orkiestrze Dętej Moderato. W roku 1928 wstępuje do nowo – powstałego klubu sportowego ,,Przebój” w Warce. W roku 1952 pełnił funkcję członka Zarządu Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Warce.

Matka Krystyna z Jaworskich Gut (1925 - 2010) urodziła się w Warszawie, gdzie mieszkała do wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym brała czynny udział. Po upadku Powstania, tak jak większość warszawiaków znalazła się w punkcie przejściowym w kościele św. Wojciecha na Woli, następnie w obozie w Pruszkowie pod Warszawą i w obozie dla kobiet w Mysłowicach. Po ucieczce z obozu przybywa w okolice Warki, a po zakończeniu wojny do Warki. Pracuje jako główna księgowa w Gminnej Spółdzielni, a od 1954 do 1980 r. jako główna księgowa w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Warce.
Andrzej Gut całe życie związany z Warką
Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego, gdzie dyrektorem był Władysław Janus, a wychowawcami Eleonora Lengiewicz (używano imienia Danuta) i Marcelin Petrykowski. Wstępuje do harcerstwa. W szkole średniej działa już w zespołach muzycznych, które uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach szkolnych i miejskich.
W latach 1971 - 1973 odbywa zasadniczą służbę wojskową - w Technicznej Szkole Wojsk Lotniczych w Zamościu. Po pięciu miesiącach zostaje przeniesiony do jednostki wojskowej w Dęblinie do I Eskadry Technicznej w "Szkole Orląt" jako starszy mechanik samolotowy.
Po odbytym szkoleniu w COSSTWL w Oleśnicy w roku 1977 otrzymuje funkcję technika samolotowego i awans na stopień Młodszego Chorążego oraz propozycję pozostania w wojsku - z czego nie skorzystał.
W listopadzie 1973 r. podejmuje pracę w Ośrodku Badawczo - Rozwojowym Narzędzi „Monokryształy” w Warce, gdzie pracuje na stanowisku brygadzisty.
Po ciężkiej chorobie zagrażającej życiu w latach 1982 - 1987 przechodzi na rentę inwalidzką.
Działalność związkowa
W roku 1980 rozpoczął realizację marzeń o wolnej Polsce. Włącza się czynnie w działalność społeczno-polityczną w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność". Do działalności powraca w roku 1989, włącza się do działającego w Warce Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" i rozpoczyna reaktywację NSZZ "Solidarność" w Warce. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społeczeństwa Warki, w roku 1990 zakłada Międzyzakładową Komisję Związkową NSZZ "Solidarność". Do roku 2006 pełni społeczną funkcję przewodniczącego MKZ - u. Jest również inicjatorem powstania Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", gdzie w latach 1990 - 2002 pełni funkcję przewodniczącego. W skład TKK wchodzą Komisje Zakładowe z terenu gminy Warka. Organizuje dla mieszkańców Warki Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, Lichenia i Kałkowa.
Podczas Walnego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska w 1992 r. zostaje wybrany członkiem Prezydium Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska, w którym jest odpowiedzialny za szkolenia. Funkcję tę pełni w latach 1992 - 2006. W latach 1992 - 2002 jest członkiem Rady Edukacji Związkowej przy Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Organizuje szkolenia dla związkowców z Regionu i sam bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Związek, zdobywa tytuł Instruktora Związkowego. Brał udział w szkoleniu w Anglii zorganizowanym przez tamtejsze Związki Zawodowe.
Andrzej Gut działając w Komitecie Obywatelskim, jak i w wareckiej Solidarności organizuje akcje charytatywne dla ubogich mieszkańców Warki. Dzięki jego zaangażowaniu Związek wspiera wyjazdy dzieci ze szkół wareckich na wycieczki. Jest w zespole redakcyjnym pierwszej gazety lokalnej po zmianach ustrojowych w Polsce - Głosie Warki. W roku 2006 jest członkiem zespołu redakcyjnego Nowej Gazety - Grójeckiego Miesięcznika Społeczno - Kulturalnego, którego redaktorem naczelnym jest Andrzej Mitan. Organizuje wiele wystaw rocznicowych i programów słowno-muzycznych związanych z Solidarnością, w tym warecką i postacią błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Prezentowane są one m. in.: w Warszawie, Radomiu, Szydłowcu, Warce, Zwoleniu, Pionkach, Białobrzegach.
Szczegółowo ze społeczną działalnością związkową Andrzeja Guta można zapoznać się z książki pt. Solidarność - Warka 1980 - 2005 Fakty i Wydarzenia, wyd. 2009 r., opracowanej przez niego i jego żonę Marię. Publikacja ta opatrzona jest pozytywną recenzją OBEP IPN w Warszawie.
Działalność samorządowa
W roku 1994 z hasłem „Lepiej dawać jest niż brać” zostaje wybrany do Rady Miejskiej w Warce. W Radzie pracuje na rzecz mieszkańców Warki, dba o sprawiedliwy podział środków na poszczególne dziedziny życia w gminie Warka. Podczas tej kadencji jest też członkiem Społecznej Rady przy ZOZ Warka, w której stara się o równomierne rozdzielanie środków na prawidłowe funkcjonowanie przychodni zdrowia w Warce. W 1994 r., dzięki zaangażowaniu i jego pomocy udaje się założyć Koło Diabetyków w Warce. Jest również członkiem Komisji Kultury - bardzo ważnej dla niego dziedziny życia. Uważa, że budowa dróg, chodników itp. są ważne, ale równorzędnie należy rozwijać działalność na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa narodowego dużej i małej ojczyzny. Jest to obowiązek pokoleniowy.
W latach 1998 - 2002 jest Radnym Rady Powiatu Grójeckiego. W latach 2006 - 2010 ponownie pełni funkcję Radnego Rady Powiatu Grójeckiego. Podczas tej kadencji pełni funkcję: przewodniczącego Komisji Oświaty Kultury Turystyki i Sportu, wiceprzewodniczącego Komisji Integracji Europejskiej i Promocji Powiatu oraz wiceprzewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Współpracuje i wspiera działalność placówek oświatowych podległym Starostwu Powiatowemu w Grójcu m. in. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Liceum Ogólnokształcącemu im Piotra Wysockiego w Warce i Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1 Pułku Myśliwskiego "Warszawa" w Warce. Zabiega o dobre warunki funkcjonowania i wyposażenie powyższych instytucji. Działa na rzecz organizacji i stowarzyszeń, w tym na rzecz Stowarzyszenia W.A.R.K.A., instytucji kultury, klubów sportowych i uczniowskich klubów sportowych.
W 2007r. w Warce utworzone zostało Forum Inicjatyw Obywatelskich zrzeszające lokalne organizacje pozarządowe i aktywne grupy nieformalne. Celem Forum było budowanie społeczeństwa obywatelskiego, wyzwalanie inicjatyw, wzajemne wspieranie i promowanie realizowanych działań, wypracowywanie z administracją publiczną i organami samorządowymi wspólnych płaszczyzn i zasad współpracy na zasadach równo - partnerstwa oraz inne działania integrujące i wzmacniające środowiska aktywne. W organizacji tej pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego.
We wrześniu 2008 r. wspólnie z Radomskim Środowiskiem "Inicjatywa" Caritas Diecezji Radomskiej organizuje w Warce "Białą niedzielę" - bezpłatne badania lekarskie w tym mammografię, EKG., spirometrię i inne. Badania przeprowadzali specjaliści m. in. : neurolog, ortopeda, okulista, internista, laryngolog, pediatra, alergolog, ginekolog. Z badań tych skorzystało wielu mieszkańców Warki.
Jest pomysłodawcą i organizatorem I Powiatowego Przeglądu Poezji i Piosenki Autorskiej. Grójec 2009.
W styczniu 2009 r. współorganizuje obóz wypoczynkowo - szkoleniowy w ramach "Wypoczynek w mieście" w czasie ferii zimowych dla członków Uczniowskiego Klubu Sportowego Wysocki Warka, zakończonego Turniejem Piłki Nożnej Halowej ORLIKI 96 dla drużyn powiatu grójeckiego o Puchar Przewodniczącego Komisji Oświaty Kultury Turystyki i Sportu. Pozyskuje środki na organizację i nagrody. W klubie UKS Wysocki Warka przez pewien okres pełni funkcję Prezesa. Pozyskuje środki na działalność, wyposażenie, współorganizuje turnieje w Warce i w innych miejscowościach województwa mazowieckiego, gdzie Warka jest godnie reprezentowana przez młodych piłkarzy. Przed każdym meczem zawodnicy śpiewają hymn szkolny odnoszący się do patrona szkoły Piotra Wysockiego. Jest organizatorem Turnieju z okazji X rocznicy powstania klubu w 2007 r.
W latach 2004 - 2006 pełni funkcję Prezesa Klubu Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego Powiatu Grójeckiego.
Działalność kulturalna
Od samego początku działalności społecznej Andrzej Gut działa na rzecz zaspokajania potrzeb kulturalnych mieszkańców Warki i okolic.
Działalność społeczną, według zamiłowań i tradycji rodzinnych do muzyki rozpoczął w roku 1966 przystępując do tworzącego się przy Zasadniczej Szkole Zawodowej i Technikum Mechanicznym dla Pracujących w Warce zespołu muzyki młodzieżowej Szafrany. Jednocześnie grał w młodzieżowej orkiestrze dętej powstałej przy Fabryce Urządzeń Mechanicznych w Warce.
Zespół Szafrany grał na różnego rodzaju uroczystościach szkolnych oraz miejskich. Brał udział w eliminacjach i przeglądach m. in.: w Warce, Białobrzegach, Grójcu, Żyrardowie, Warszawie - reprezentując Warkę. Zespół zakończył działalność w roku 1984.
Z inicjatywy Andrzeja Guta odbyły się trzy koncerty po zakończeniu działalności zespołu: dwa w roku 1997 - Spotkanie po latach i koncert Pomoc dla powodzian oraz w roku 2016 - jubileuszowy z okazji 50. rocznicy powstania zespołu. Organizatorem tych koncertów był Andrzej Gut, który z tej okazji opracował szczegółową monografię zespołu oraz nagrał płytę CD z archiwalnymi nagraniami zespołu. Jednocześnie była to 50. rocznica jego społecznej działalności.
Na początku lat 70-tych zakłada zespół, z którym gra muzykę sakralną podczas młodzieżowych Mszy św. oraz innych uroczystości kościelnych.
W roku 1991 z inicjatywy Andrzeja Guta powstaje Kabaret Dziekanka. Kabaret działał przy Domu Kultury w Warce. Premiera pierwszego programu miała miejsce 9 czerwca 1991 r. w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce, gdzie mieścił się Ośrodek Kultury w Warce. Kabaret zaistniał na stałe w historii miasta ciesząc się dużą popularnością i sympatią jego mieszkańców. W swoich programach poruszał aktualne problemy dotyczące wydarzeń z życia gminy, będąc jedną z propozycji zaspokajania potrzeb kulturalnych mieszkańców Warki i okolic. W kabarecie działał do 1995 r. Tworzy piosenki, w tym wiele piosenek o Warce, jest też ich wykonawcą oraz opracowuje programy z własną muzyką do wierszy ks. Pawła Heintscha, Mariana Hemara i Haliny Konopackiej.
W roku 1993 inicjuje utworzenie fundacji, która miałaby nieść pomoc potrzebującym mieszkańcom Warki ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Angażuje do tego warecką Solidarność i członków Kabaretu Dziekanka. Organizuje szereg koncertów charytatywnych pt. "Dziekanka - dzieciom". Wszystkie uzbierane środki przekazane zostały na leczenie chorego dziecka z Warki.
W roku 2001 z okazji 10. rocznicy powstania Dziekanki redaguje i publikuje "Sentymenty Kabaretu Dziekanka" - śpiewnik 60 piosenek z własną muzyką. W śpiewniku umieszcza też fragmenty kroniki Miejskiej Orkiestry Dętej "Moderato" autorstwa Eugeniusza Guta, pomagając ojcu w jej tworzeniu. Organizuje koncert promocyjny śpiewnika.
Z okazji 20. rocznicy powstania Dziekanki organizuje program artystyczny i opracowuje płytę DVD z archiwalnymi nagraniami kabaretu. Opracowuje również szczegółową monografię Kabaretu Dziekanka.
Benefis Andrzeja Guta  - 2005 r.
Czterdziestolecie działalności twórczo-artystycznej zostało zorganizowane przez przyjaciół, znajomych i rodzinę Andrzeja Guta ze wsparciem Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Na początek piosenki skomponowane przez Andrzeja Guta wykonała młodzież z Gimnazjum w Warce. W drugiej części, pełnej wspomnień, zagrał i zaśpiewał sam Jubilat. Jak przystało na prawdziwy benefis na zakończenie wieczoru pojawił się okazały tort ufundowany przez władze miasta Warki.
Promocja osób z gminy Warka
W 1993 r. poznaje ks. Pawła Heintscha - proboszcza parafii w Ostrołęce k. Warki pochodzącego ze Lwowa. Zafascynowany jego osobą i poezją komponuje muzykę do wierszy tego wybitnego poety znanego w kręgach literackich. Powstaje program słowno - muzyczny pt. „Wszystkim samotnym”, który prezentowany jest wielokrotnie w Warce, Warszawie: w Galerii Działań na Ursynowie, Klubie Inicjatyw Kulturalnych im. Cypriana Norwida - Centrum Kultury Civitas Christiana, Głównej Bibliotece Lekarskiej, Domu Polonii - siedzibie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, Domu Pielgrzyma AMICUS przy Sanktuarium Żoliborskim, Centrum Upowszechniania Kultury w Pionkach, Ostrołęce i Otwocku. W 75. rocznicę urodzin ks. Pawła redaguje i wydaje śpiewnik z wierszami i zapisem nutowym piosenek pt. „Rodzinnemu Miastu”, na stronie tytułowej znajduje się herb Lwowa i Warki. W roku 2006 nagrywa płytę CD z wierszami ks. Pawła i z własną muzyką.
Akcja Katolicka
Na początku tworzenia się Akcji Katolickiej przy parafii św. Mikołaja w Warce w roku 1995 zakłada i prowadzi sekcję kulturalną, pracuje z młodzieżą z wareckich szkół, tworzy zespół "Anima" (chociaż początki powstania zespołu sięgają 1993 r.). Powstają opracowania literacko - muzyczne między innymi o wartościach religijnych i patriotycznych m. in. oparte na twórczości ks. Pawła Heintscha i Mariana Hemara. Organizuje zakup sprzętu nagłaśniającego dla zespołu. Uczy młodzież skupioną przy parafii św. Mikołaja w Warce pierwszych kroków gry na gitarze. Zespół gra podczas różnego rodzaju uroczystości kościelnych i patriotycznych, festiwalach i czuwaniach modlitewnych m. in.: w Warce, Warszawie, Częstochowie, Kałkowie - Godowie, Grójcu, Jedlni Letnisko.

Inicjatywy i działalność wydawnicza

Epitafium błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki
W roku 1998 podjął inicjatywę ufundowania i umieszczenia na frontonie kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Warce Epitafium Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki - męczennika za wiarę i Ojczyznę, kapelana Solidarności. Na epitafium składa się tablica z piaskowca i popiersie błogosławionego z brązu. W uroczystości odsłonięcia Epitafium udział brali przedstawiciele wysokich władz kościelnych, państwowych, związkowych i samorządowych z całej Polski. Szczególnym gościem była mama ks. Jerzego Marianna Popiełuszko. O uroczystościach w Warce pisała prasa lokalna i ogólnopolska, fragmenty z uroczystości pojawiły się w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych.
Wspiera budowę Domu Pielgrzyma AMICUS przy kościele św. Stanisław Kostki na Żoliborzu   w Warszawie. Organizuje zbiórkę wśród instytucji i mieszkańców Warki. Rzemieślnicy wareccy wykonują fragment ogrodzenia. Zakupione zostają telewizory w liczbie 20. Na każdym telewizorze umieszczona jest tabliczka z nazwą Warki jako darczyńcą.
Stara się o pozyskanie dla Warki świętych relikwii Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W roku 2015 w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce organizuje uroczystość wprowadzenia relikwii do kościoła. Opracowuje wystawę poświęconą życiu i śmierci ks. Jerzego, wystawa prezentowana jest podczas powyższych uroczystości.
Album pt. „Warka - historia, dzisiaj, jutro”
W 2002 roku opracowuje album „Warka - historia, dzisiaj, jutro". W książce ukazuje on bogatą i piękną historię Warki na przestrzeni dziejów oraz ludzi ją tworzących. Zamieszcza w niej opracowania m. in.: Dzieje miasta Warki ks. Marcelego Ciemniewskiego - fragmenty dotyczące Warki, Bitwa pod Warką 7. 04. 1656 r. ks. Mariana Pełki proboszcza parafii w Ostrołęce k. Warki, Warka - Winiary - opis Ludwika Grabowskiego, Warka i okolice - opis Jerzego Machaja, Warka - opis Władysława Matlakowskiego, Armia Krajowa na ziemi wareckiej 1939 - 1945 - Józefa Ruszkowskiego. Zamieszcza także biografie znanych i zasłużonych wareczczan m. in.: Kazimierza Pułaskiego, Piotra Wysockiego, Józefa Manczarskiego, Władysława Matlakowskiego, Wiktora Krawczyka, Aleksandra Gajewskiego, Mariana Podymniaka, Zygmunta Ledóchowskiego. Książka wyszła na przeciw oczekiwaniom społeczeństwa Warki i nie tylko, ciesząc się bardzo dużym zainteresowaniem. W zorganizowanej przez niego promocji książki, uczestniczyło licznie społeczeństwo Warki, zaproszeni goście oraz władze samorządowe wszystkich szczebli.
Tablica pamiątkowa w kościele św. Mikołaja w Warce poświęcona Jerzemu Machajowi. Książka pt. „Artysta od Krzyży”
Nieznaną postacią związaną z Warką, którą przybliżył Andrzej Gut, był Jerzy Machaj urodzony w 1925 r. w Warce. Artysta rzeźbiarz, malarz, restaurator zabytków, długoletni członek Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów. Specjalizował się w rzeźbieniu krucyfiksów, których wykonał ponad 200. Projektował i wykonywał wnętrza kościołów oraz kaplic zakonnych. Prace te wykonywał nie pobierając pieniędzy. Jego dziełem są ołtarze główne w pobliskich Konarach, Goszczynie i Zbroszy Dużej.
Zafascynowany życiem i twórczością wielkiego artysty sztuki sakralnej, opracowuje i doprowadza w 2004 r. do wydrukowania we współpracy z wydawnictwem Sióstr Loretanek książki pt. „Artysta od Krzyży”. Umieszcza w niej m. in. piękne i malownicze opisy Warki w formie wierszowanej, czynności i wydarzenia takie jak: sianokosy, pieczenie chleba, żniwa czy odpust warecki.
Książka opatrzona jest wstępem ks. Józefa Kardynała Glempa Prymasa Polski. Uroczysta promocja odbyła się w Muzeum im. Kazimierza w Warce z udziałem wielu znamienitych gości znających i współpracujących z Jerzym Machajem.
Dzięki staraniom Andrzeja Guta w kościele p. w. św. Mikołaja w Warce zostaje umieszczona tablica upamiętniająca Jerzego Machaja. Uroczystego jej odsłonięcia i poświęcenia dokonuje ks. Józef Kardynał Glemp w obecności licznych zaproszonych osób związanych z Jerzym Machajem. Uroczystościom towarzyszy wystawa przedstawiająca życie i twórczość Jerzego Machaja opracowana przez Andrzeja Guta.
Pomnik Piotra Wysockiego

W 2007 r. w 150. rocznicę powrotu do Warki z zesłania na Syberię Piotra Wysockiego - inicjatora Powstania Listopadowego, Andrzej Gut tworzy Społeczny Komitet dla uczczenia tej rocznicy i postaci bohatera Nocy Listopadowej poprzez wybudowanie pomnika. Pełni funkcję przewodniczącego. Z jego inicjatywy Rada Miejska w Warce ogłasza rok 2007 Rokiem Piotra Wysockiego. Podczas całorocznych uroczystości organizowane były konkursy wśród młodzieży szkolnej, sesja naukowa, wychodzi okolicznościowy stempel pocztowy. Odsłonięcia i poświęcenia pomnika dokonuje ks. Józef Kardynał Glemp Prymas Polski. List gratulacyjny skierowany do organizatorów i mieszkańców Warki przesyła m. in. Lech Kaczyński Prezydent RP. Uroczystość w Warce nagłośniona jest poprzez prasę lokalną, ogólnokrajową i Polskie Radio. Podczas 4 posiedzenia Sejmu w 2007 r. w oświadczeniach poselskich poseł Dariusz Bąk w swoim wystąpieniu mówi o wydarzeniach w Warce. Wydarzeniom tym towarzyszy wystawa o Piotrze Wysockim. W uroczystościach udział wzięła m. in. młodzież szkolna z gminy Warka, powiatu grójeckiego, Warszawy, Opola i Wrocławia. Nawiązana zostaje współpraca pomiędzy Liceum Ogólnokształcącym  im. Piotra Wysockiego w Warce a 10. Brygadą Logistyczną im. Piotra Wysockiego w Opolu. Andrzej Gut opracowuje kronikę budowy pomnika Piotra Wysockiego, którą przekazuje do Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Kopia pomnika Piotra Wysockiego dla Liceum Ogólnokształcącego i książka Salve Wysocki
Andrzej Gut jest inicjatorem wykonania i przekazania kopii pomnika Piotra Wysockiego dla Liceum Ogólnokształcącego jego imienia. Kopia przekazana zostaje podczas uroczystości w listopadzie 2008 r. Towarzyszy jej wystawa fotograficzna opracowana przez Marię i Andrzeja Gutów, która na stałe jest wyeksponowana w holu szkoły. Opracowuje kolejną publikację książkową pt. Salve Wysocki, w której opisuje przebieg uroczystości związanych z odsłonięciem pomnika Piotra Wysockiego.
Tablica pamiątkowa w kościele Matki Bożej Szkaplerznej poświęcona ks. Marcelemu Ciemniewskiemu
W 2012 r. jest inicjatorem utworzenia Społecznego Komitetu dla uczczenia postaci ks. Marcelego Ciemniewskiego, zasłużonego dla Warki proboszcza, w związku ze 150. rocznicą urodzin, 85. rocznicą śmierci i 115. rocznicą objęcia parafii w Warce. W Komitecie pełni funkcję przewodniczącego. Na wniosek Społecznego Komitetu Rada Miejska w Warce nadaje Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Warce imię ks. Marcelego Ciemniewskiego. Z inicjatywy przewodniczącego komitetu, zostaje wykonana i umieszczona w kościele p. w. M. B. Szkaplerznej tablica pamiątkowa poświęcona temu gorliwemu kapłanowi, żarliwemu  patriocie i miłośnikowi Warki.
Razem z żoną Marią opracowuje kolejną wystawę związaną z postacią ks. Marcelego. Wystawa prezentowana jest w obydwu wareckich kościołach, w Urzędzie Miejskim w Warce i w wareckich szkołach. Obecnie na stałe znajduje się przy siedzibie Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. Marcelego Ciemniewskiego w Warce. Andrzej Gut jest autorem opracowania programu słowno - muzycznego w oparciu o "Gawędy Wieczorne", pierwszej gazecie lokalnej redagowanej i wydawanej przez ks. Marcelego Ciemniewskiego w latach 1924 - 1926.
Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu
Pod przewodnictwem Andrzeja Guta w 2013 r. Komitet zmienia nazwę na Społeczny Komitet im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Wareckim Starym Cmentarzu, którego celem jest ratowanie przed całkowitym zniszczeniem i unicestwieniem wareckich zabytków. Zostają zorganizowane kwesty na ten cel. Inicjatywa ta zostaje bardzo dobrze przyjęta przez społeczeństwo Warki i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nie szczędzi uznania dla tych działań. W ciągu 10 lat działalności Społecznego Komitetu oraz wsparciu i ofiarności ludzi dobrej woli udało się uratować przed zniszczeniem 20 nagrobków i płyt nagrobnych (razem 24 obiekty).
Podczas uroczystości rocznicowych, jakie odbyły się w maju 2017 r. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zostały wręczone podziękowania dla instytucji wspierających działalność społecznego Komitetu, osób wspierających i kwestujących podczas corocznych kwest organizowanych na wareckim starym cmentarzu.
Tablica pamiątkowa w kościele Matki Bożej Szkaplerznej ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.
W roku 2015 Andrzej Gut staje na czele Społecznego Komitetu, którego celem jest ufundowanie i umieszczenie w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 r., ze szczególnym uwzględnieniem pary prezydenckiej i księdza Andrzeja Kwaśnika - byłego wikariusza parafii wareckiej. Uroczystości związane z odsłonięciem tablicy odbyły się 17 kwietnia 2016 r. Udział w nich wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych m. in.: Stanisław Karczewski - Marszałek Senatu RP, Antoni Macierewicz - Minister Obrony Narodowej - Marek Jurek - poseł do Parlamentu Europejskiego, posłowie ziemi grójeckiej, przedstawiciele miejskich i powiatowych władz samorządowych. Podczas uroczystości odczytany był list gratulacyjny do mieszkańców Warki od Andrzeja Dudy Prezydenta RP.
Uroczystościom towarzyszyła kolejna wystawa fotograficzna opracowana przez Andrzeja Guta dotycząca tragicznych wydarzeń pod Smoleńskiem ze szczególnym uwzględnieniem postaci ks. Andrzeja Kwaśnika - byłego wikariusza parafii w Warce, z którym mieszkańcy Warki utrzymywali kontakty do chwili jego tragicznej śmierci.
Jest również organizatorem wielu akcji i koncertów charytatywnych, w których sam bierze udział, jak również wielu koncertów dla mieszkańców Warki m. in. Leszka Wójtowicza, Bartka Jaskota, Piotra Szczepanika. Jest autorem wielu wystaw rocznicowych, uroczystości i innych przedsięwzięć patriotyczno – kulturalnych, dużej ilości opracowań i artykułów prasowych dotyczących historycznych wydarzeń, a także tych bieżących, dotyczących Warki. Propaguje ideę przekazywania wartości historycznych, kulturowych kolejnym pokoleniom mieszkańców Warki.
Archiwum Andrzeja Guta w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego
Andrzej Gut przekazał do zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego część swoich prywatnych zbiorów. Należą do nich m. in.: materiały na temat działań "Solidarności" w Warce, zbiór plakatów, afiszy, transparentów, protokołów z zebrań, ulotek, prasy podziemnej, fotografii, całą dokumentację budowy pomnika Piotra Wysockiego i inne - prawie 4 500 obiektów. Wszystkie przekazane materiały zostały zinwentaryzowane i wpisane do regionalnego archiwum pod hasłem Archiwum Andrzeja Guta.
W swoim prywatnym archiwum Andrzej Gut posiada bardzo dużą ilość nagrań archiwalnych audio i video z uroczystości, spotkań, koncertów, programów słowno - muzycznych, występów Dziekanki, Szafranów, Animy i innych dotyczących wydarzeń związanych z Warką, które wymagają digitalizacji.

Komitet Koronacyjny Cudownego Obrazu Matki Bożej Wareckiej - Szkaplerznej
W dniu 5 czerwca 2017 r. powstaje Komitet Koronacyjny Cudownego Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Warce. W Komitecie tym Andrzej Gut pełni funkcję sekretarza. Koronacja obrazu odbyła się 20 maja 2018 r. Nałożenia koron dokonał JE. ks. Kazimierz Kardynał Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. Homilię wygłosił ks. biskup Józef Zawitkowski.
Publikacja Żyli wśród nas..., w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości
Kolejną pozycją wydawniczą jest publikacja książkowa Żyli wśród nas..., w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, która zawiera sto biogramów osób związanych z Warką, które spoczywają na wareckim „starym” cmentarzu.
Pokłosiem tego opracowania stała się kolejna książka, tym razem kronika rodzinna, wydana w 2022 roku pt. „Rodzina Lisowskich. Ocalić od zapomnienia”, przy współpracy z Wojciechem Lisowskim.
Zakon Rycerzy Jana Pawła II
W grudniu 2018 r. Andrzej Gut wstępuje w jego szeregi do Chorągwi Świętego Jana Pawła II w Krakowie. Podejmuje inicjatywę utworzenia Chorągwi w Warce. 24 lutego 2019 r. nastąpiło erygowanie Chorągwi Zakonu Rycerzy Jana Pawła II Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.
Wyróżnienia i odznaczenia Andrzeja Guta:
- Medal pamiątkowy Senat Odrodzony 1989 - 1999 RP
- Medal pamiątkowy Rocznica 60 lat Zbrodni Katyńskiej - Warka 2000
- Medal pamiątkowy Dom Pielgrzyma „AMICUS” im. Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, Warszawa 2000
- Medal pamiątkowy Radomski Protest Robotniczy Czerwiec' 76 NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska 1976 Radom 2001
- Medal pamiątkowy „Solidarność” 1980 - 2005 Fabryka Broni Łucznik - Radom 1925 - 2005
- Medal pamiątkowy z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” Radom 2005
- Medal pamiątkowy Rok Wydarzeń Czerwcowych 2006 NSZZ „Solidarność” Poznań 1956, Radom, Ursus, Płock 1976,
- Medal pamiątkowy Kazimierz Pułaski 40 lat muzeum im. K. Pułaskiego Warka 2007
- Medal pamiątkowy „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla nie” Piotr Wysocki Muzeum Historii Warki 2007
- Ryngraf pamiątkowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej im. płk-a Piotra Wysockiego - Opole 2009
- Plakietka Honorowa płk-a Piotra Wysockiego Opole 2010 - Kapituła Odznaki 10. Brygady Logistycznej im. Piotra Wysockiego
- Medal pamiątkowy w XXX rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska
- Medal „Zło dobrem zwyciężaj” - Ogólnopolski Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki Warszawa 2014
- Medal pamiątkowy Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Warszawa 2016
- Medal pamiątkowy Minister Obrony Narodowej POLISH ARMED FORCES Warszawa 2016
- Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej - Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Warszawa 2006
- Medal Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej - Archidiecezja Warszawska 2015
- Odznaka Ksiądz Jerzy 1947 - 1984
- Medal 20 - lecie Powiatu Grójeckiego 1999 - 2019
- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - Prezydent RP Andrzej Duda 2020
- Złoty Krzyż Zasługi za zasługi w działalności społecznej i związkowej - Prezydent RP Andrzej Duda 2020
oraz dziesiątki wyróżnień, medali pamiątkowych, dyplomów, podziękowań i listów gratulacyjnych.